Panorama

Niesamowite widoki z Błatniej.

Panorama

Błatnią warto jest odwiedzić przede wszystkim ze względu na widoki, których nie ma w żadnym innym miejscu. Okolica znana jest z rozleg;łych i pięknych panoram gór Beskidu Śląskiego, które roztaczają się ze szczytowych polan. Panorama obejmuje szczyt Klimczoka i Skrzycznego; oraz wszystkie ważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego, tak więc kierując wzrok w kierunku wschodnim widać, jak ponad zalesioną kopułą Stołowa, wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka, opadający w lewo przez Szyndzielnię ku Pogórzu Cieszyńskiemu. Zwrócone ku nam stoki Klimczoka i Szyndzielni pokrywają lasy bukowo-świerkowo-jodłowe, rozpościerające się aż do Jeziora Wielka Łąka w Wapienicy.; Na prawo od Klimczoka, wznosi się Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczytu Beskidu Śląskiego, skąd dalej, przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę i Zielony Kopiec aż po wał Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), przebiega główny grzbiet Pasma Wiślańskiego.

Patrząc na południe, na pierwszym planie widzimy dolinę Brennej, szczyt Kotarza (dwugarb) oraz Stary Groń. Dalej wznoszą się Trzy Kopce Wiślańskie, Orłowa i Równica zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia. Na dalszym planie, ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi widoczny jest zalesiony Kiczor, a na prawo, ku północy stromo opada Stożek. Dalej zauważyć można całe pasmo graniczne z Cieślarem, Wielkim Soszowem i Wielką Czantorią (995 m n.p.m.) – oddzieloną szeroką przełęczą Beskidek. Na południu ponad garbami Kotarza zobaczyć można szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, a przy dobrej widoczności – ponad nimi wyłaniają się najwyższe wierzchołki Małej Fatry na Słowacji.

Na południowym zachodzie horyzont zamykają szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego: ponad Wielkim Soszowem grzbiet Wielkiego Połomu (1067 m n.p.m.), ponad przełęczą Beskidek – masyw Kozubowej (981 m n.p.m.). Na prawo od Czantorii wyraźny stożek Jaworowego (1032 m; n.p.m.;) wtapia się w masyw Ropicy (1082 m n.p.m.), a nad nimi widoczna jest Łysa Góra (Lysá hora, 1323 m n.p.m.) – najwyższy szczyt tej grupy górskiej.

Kierując wzrok w kierunku północnym zobaczymy panoramę zabudowań od Skoczowa aż po Bielsko. W oddali lśni tafla Jeziora Goczałkowickiego, a przy sprzyjających warunkach pogodowych, widać nawet dość odległe Wzgórza Łazisko-Mikołowskie.